King John 0-3 Brentwood School (RH Pratt Under 19s Trophy for Schools)

RH Pratt Under 19s Trophy for Schools

Competition Secretary: ANDY TICKNER

Tel: 07918 178113 (M), E-Mail: ticknera@barkingabbeyschool.co.uk

This cup competition is open to schools only. Students signed on a football-related scheme are not permitted to play in this competition.

Preliminary Round (by 22nd September)

A - Brampton Manor Academy 0-4 Forest School
B - Palmer Catholic Academy W-L Davenant Foundation School
C - Warren School W-L Jo Richardson Community School
D - Westcliff High School for Boys 7-2 Gable Hall School
E - Highams Park School 2-0 Chigwell School

First Round (by 13th October)

1 - Forest School W-L Highams Park School
2 - St Bonaventure's School W-L Barking Abbey School
3 - Coopers’ Company and Coborn School W-L Anglo European School
4 - Harris Academy Chafford Hundred L-W Campion School
5 - Eastbrook School 5-4 Robert Clack School
6 - Ilford County High School 0-3 Palmer Catholic Academy
7 - Saffron Walden County High School L-W St Mark’s West Essex Catholic School
8 - Epping St John’s School 1-0 Boswells School
9 - Brentwood School 1-1 Great Baddow High School (aet, 5-3 pens)
10 - Plume Academy 0-4 Appleton School
11 - Warren School 1-3 Chobham Academy
12 - St Martin’s School 2-1 King John School
13 - King Edward VI Grammar School 9-3 Shenfield High School
14 - FitzWimarc School 1-4 St Thomas More High School
15 - Shoeburyness High School 2-5 Beauchamps High School
16 - Southend High School for Boys 3-1 Westcliff High School for Boys

Second Round (by 10th November)

17 - Forest School vs St Bonaventure's School
18 - Coopers’ Company and Coborn School 8-2 Campion School
19 - Eastbrook School 4-3 Palmer Catholic Academy (aet)
20 - St Mark’s West Essex Catholic School 6-0 Epping St John’s School
21 - Brentwood School vs Appleton School
22 - Chobham Academy 5-4 St Martin’s School
23 - King Edward VI Grammar School 4-6 St Thomas More High School (aet)
24 - Beauchamps High School 2-2 Southend High School for Boys (aet, 3-1 pens)

Quarter-Finals (by 19th January)

25 - Winners of Match 17 vs Coopers’ Company and Coborn School
26 - Eastbrook School vs St Mark’s West Essex Catholic School
27 - Winners of Match 21 vs Chobham Academy
28 - St Thomas More High School vs Beauchamps High School

Semi-Finals (by 23rd February)

29 - Winners of Match 25 vs Winners of Match 26
30 - Winners of Match 27 vs Winners of Match 28

Final (Details TBC)

31 - Winners of Match 29 vs Winners of Match 30