Saturday Premier Cup

BBC Essex Saturday Premier Cup

holders: harold wood athletic

2017/18 Final: Tuesday 10th April, 7:45pm, Thurrock FC

fixtures and results

1 - Little Oakley W-L A1 Sports

2 - Rochford Town 6-2 Burnham Ramblers Reserves
3 - Frenford 5-2 Ramsden Scotia
4 - Kelvedon Hatch 5-0 Ongar Town
5 - Runwell Sports 1-2 Upminster
6 - Newbury Forest 1-5 Coggeshall United
7 - Cressing United 0-5 Buckhurst Hill
8 - West Bergholt W-L Thurrock Reserves (Thurrock withdrawn)
9 - Barnston 0-3 Gas Recreation 
10 - Galleywood 2-2 Shoebury Town (3-4 pens)
11 - Great Baddow 7-0 Hullbridge Sports Reserves
12 - AFC Hornchurch Under 21s 4-6 Shenfield Association
13 - Harold Hill 0-1 Saffron Walden Town Reserves
14 - Weeley Athletic L-W Waltham Abbey Reserves (Weeley Athletic withdrawn)
15 - Halstead Town Reserves 1-3 Hutton (at Hutton FC)
16 - Springfield 2-3 Little Oakley Reserves
17 - Leigh Ramblers 1-5 White Notley
18 - Sungate 5-1 Stansted Reserves
19 - Old Chelmsfordians 4-3 Heybridge Swifts Reserves
20 - Takeley Reserves 3-4 Snaresbrook
21 - Witham Town Reserves 6-3 Herongate Athletic
22 - Catholic United 6-1 Basildon Town
23 - Toby 4-5 Harold Wood Athletic
24 - Kelvedon Social 5-0 Ryan
25 - Wormingford Wanderers 0-1 Harwich & Parkeston
26 - Manford Way 5-0 Lawford Lads
27 - Old Foresters 6-1 Hedinghams United
28 - Redbridge Reserves 3-2 Alresford Colne Rangers
29 - Great Wakering Rovers Reserves 0-2 Grays Athletic Reserves
30 - Benfleet 4-2 Rayleigh Town
31 - Old Barkabbeyans 2-5 May & Baker Eastbrook Community
32 - White Ensign 6-0 Roydon
33 - Earls Colne 1-5 Old Southendian

34 - Catholic United 6-0 Upminster
35 - Gas Recreation 1-5 Buckhurst Hill
36 - Old Southendian W-L Harold Wood Athletic (Old Southendian reinstated)
37 - Waltham Abbey Reserves 3-0 Old Foresters
38 - May & Baker Eastbrook Community W-L Rochford Town (tie awarded)
39 - Shenfield Association 4-2 White Notley
40 - Kelvedon Social 2-4 Sungate
41 - Witham Town Reserves 4-0 Grays Athletic Reserves
42 - Old Chelmsfordians 4-3 West Bergholt
43 - Redbridge Reserves 0-2 Kelvedon Hatch
44 - Hutton 2-2 Benfleet (5-4 pens)
45 - Frenford 6-1 Harwich & Parkeston
46 - White Ensign 3-0 Great Baddow
47 - Snaresbrook 5-1 Shoebury Town
48 - Little Oakley Reserves W-L Coggeshall United
49 - Manford Way 3-0 Saffron Walden Town Reserves

50 - Little Oakley Reserves 0-1 Shenfield Association
51 - Waltham Abbey Reserves 4-0 Sungate
52 - Snaresbrook 0-8 Buckhurst Hill
53 - Old Chelmsfordians 1-2 Manford Way
54 - Hutton 0-3 Kelvedon Hatch
55 - Witham Town Reserves 1-5 Catholic United
56 - May & Baker Eastbrook Community 3-2 White Ensign
57 - Frenford 1-3 Old Southendian

58 - Waltham Abbey Reserves 5-2 May & Baker Eastbrook Community
59 - Catholic United 5-1 Shenfield Association
60 - Buckhurst Hill 5-0 Kelvedon Hatch
61 - Old Southendian 2-1 Manford Way

62 - Old Southendian 0-1 Catholic United
63 - Waltham Abbey Reserves 1-3 Buckhurst Hill

64 - Buckhurst Hill 2-0 Catholic United (Report/Photos)

BBC Essex Saturday Premier Cup

Competition Administration


Competition Officer
Mark Wallis (01245) 393084
competitions@essexfa.com

Appointments and Emergency Contact
Mick Willmore (01255) 433737
mjw1947@sky.com
competition history

1976/77 East Ham United beat Bowers United 1-0; 1977/78 Billericay Town beat Clapton 1-0; 1978/79 Basildon United beat Clapton 3-2 (after extra time); 1979/80 Billericay Town beat Brentwood 2-1 (after a 0-0 draw);

1980/81 Tiptree United beat Witham Town 1-0 (after a 1-1 draw); 1981/82 Heybridge Swifts beat Witham Town 2-1; 1982/83 Saffron Walden Town beat Tiptree United 1-0; 1983/84 Saffron Walden Town beat Basildon United 2-1; 1984/85 Saffron Walden Town beat Leyton-Wingate 1-0; 1985/86 Witham Town beat Heybridge Swifts 3-2 (after extra time); 1986/87 Braintree Town beat Hornchurch 2-0; 1987/88 Wivenhoe Town beat Rainham Town 2-1; 1988/89 Clapton beat Witham Town 1-0; 1989/90 Harwich & Parkeston beat Tiptree United 2-1;

1990/91 Ford United beat Braintree Town 1-0; 1991/92 Ford United beat East Thurrock United 3-0; 1992/93 Southend Manor beat Harwich & Parkeston 1-0; 1993/94 Halstead Town beat Canvey Island 2-0; 1994/95 Billericay Town Reserves beat Halstead Town Reserves 1-0; 1995/96 Leyton Pennant Reserves beat East Thurrock United Reserves 2-1; 1996/97 Halstead Town Reserves beat Chelmsford City Reserves 2-1; 1997/98 Dagenham & Redbridge Reserves beat Concord Rangers Reserves 2-0; 1998/99 Grays Athletic Reserves beat Braintree Town Reserves 2-0; 1999/2000 Aveley Reserves beat Tiptree United Reserves 3-2;

2000/01 Ford United Reserves beat Canvey Island Reserves 1-0; 2001/02 Braintree Town Reserves beat Great Wakering Rovers Reserves 3-2 (after extra time)

1950/51 Lathol Athletic beat Leytonstone Reserves 1-0; 1951/52 Maldon Town beat Leytonstone Reserves 2-1; 1952/53 Briggs Sports Reserves beat Heybridge Swifts 5-1; 1953/54 Briggs Sports Reserves beat Ilford Reserves 2-1; 1954/55 Clapton Reserves beat Dagenham Reserves 3-1; 1955/56 Ilford Reserves beat Walthamstow Avenue Reserves 3-0; 1956/57 Grays Athletic Reserves beat Ilford Reserves 4-2; 1957/58 Romford Reserves beat Dagenham Reserves 3-2; 1958/59 Grays Athletic Reserves beat Walthamstow Avenue Reserves 4-1; 1959/60 Grays Athletic Reserves beat Ford United Reserves 2-0;

1960/61 Eastley Athletic beat Hornchurch Reserves 3-1 (after a 3-3 draw and an abandoned replay); 1961/62 Eastley Athletic beat Roding 4-1; 1962/63 Dagenham Reserves beat Stratford United 7-3 (after a 1-1 draw); 1963/64 Stratford United beat LESSA (CEH) 3-2; 1964/65 Eton Manor Reserves beat Maldon Town 3-1 (after a draw); 1965/66 Dagenham Reserves beat Maldon Town 2-0; 1966/67 Barking Reserves beat Heybridge Swifts 2-1; 1967/68 Dagenham Reserves beat Tiptree United 2-0; 1968/69 Chadwell Heath & District Sports beat Craven 2-1 (after a draw); 1969/70 Pegasus (Coryton) beat Hornchurch Reserves 3-0;

1970/71 Coggeshall Town beat Great Wakering Rovers 2-0; 1971/72 Pegasus Athletic beat Eastern Gas (Colchester) 2-1; 1972/73 Basildon United Reserves beat Great Wakering Rovers 4-0; 1973/74 Chadwell Heath & District Sports beat West End United 4-2; 1974/75 Tate & Lyle (London) beat Craven 3-1; 1975/76 Fairfax United beat Barking Reserves (walkover); 1976/77 Brentwood beat Epping Town Reserves 3-1; 1977/78 Dagenham Reserves beat Waltham Abbey 2-1; 1978/79 Southend Manor beat Craven 2-0; 1979/80 Dagenham Reserves beat Herongate Athletic 2-1;

1980/81 Leytonstone/Ilford Reserves beat Burnham Ramblers 1-0; 1981/82 Dagenham Reserves beat Leyton-Wingate Reserves 1-0; 1982/83 Fountain beat Ford (Basildon) 2-1 (after extra time); 1983/84 Rayleigh Town beat Leyton Argyle 5-2; 1984/85 Rayleigh Town beat Newmont Travel 1-0 (after a 1-1 draw); 1985/86 Tate & Lyle (London) beat Caribbean International 1-0; 1986/87 Newmont Travel beat Basildon United Reserves 1-0; 1987/88 Newmont Travel beat Rochford Town 2-0; 1988/89 Benfleet beat Herongate Athletic 1-0; 1989/90 Little Oakley beat Stanway Rovers 3-1;

1990/91 AFC Millwall beat Stanway Rovers 3-1; 1991/92 Great Wakering Rovers beat Kelvedon Hatch 0-0 (after extra time, 5-4 on penalties); 1992/93 Canning Town beat Hatfield Peverel 4-1; 1993/94 Kelvedon Hatch beat South Woodham Ferrers United 1-0; 1994/95 Writtle beat Ongar Town 1-1 (after extra time, 4-2 on penalties); 1995/96 Canning Town beat Alresford Colne Rangers 2-2 (after extra time, 5-3 on penalties); 1996/97 Gas Recreation beat Danbury Trafford 1-0; 1997/98 Kelvedon Hatch beat Broomfield 1-0; 1998/99 Kelvedon Hatch beat West Bergholt 1-0; 1999/2000 Rayleigh Town beat Harold Wood Athletic 2-1 (after extra time);

2000/01 Rayleigh Town beat Takeley 4-1; 2001/02 Gas Recreation beat Harold Wood Athletic 2-0

An amalgamation of the Essex Senior Trophy and the Essex Intermediate Cup in 2002.

2002/03 Benfleet beat Ramsden 2-1; 2003/04 Frenford Senior beat White Notley 1-0; 2004/05 Manford Way beat Galleywood 1-1 (after extra time, 4-2 on penalties); 2005/06 Witham Town Reserves beat Harold Wood Athletic 0-0 (after extra time, 3-1 on penalties); 2006/07 Takeley beat Ongar Town 1-0; 2007/08 White Ensign beat Brentwood Town Reserves 2-1; 2008/09 Holland beat Maldon St Mary’s 1-0; 2009/10 West Bergholt beat Galleywood 2-1;

2010/11 Frenford Senior beat Runwell Hospital 1-0; 2011/12 Newbury Forest beat Stambridge United 4-1 (after extra time); 2012/13 Gas Recreation beat Wadham Lodge 2-0; 2013/14 Newbury Forest beat Kelvedon Hatch 3-1; 2014/15 Kelvedon Hatch beat Catholic United 2-0; 2015/16 Frenford Senior beat Little Oakley 4-1; 2016/17 Harold Wood Athletic (trophy awarded)

Saturday Premier Cup
Last Year's Final
Catholic United 1-0 Harold Wood Athletic: A goal on the stroke of half-time from Brad Vaughan sealed a first Saturday Premier Cup title for Catholic as Harold Wood were narrowly beaten in a cagey final at Thurrock FC. Vaughan swept home the winner at the far post on 45 minutes after the ball was flicked into his path and it proved decisive in a game of very few clear chances. An ineligible player unfortunately meant the trophy was later handed to Harold Wood.

Round Dates

Round Date
Final 07/05/18 Result
Semi-Final 10/03/18 to 24/03/18 Results
Quarter-Final 03/02/18 Results
4th Round 13/01/18 Results
3rd Round 11/11/17 to 18/11/17 Results
2nd Round 21/10/17 to 11/11/17 Results
1st Round to 07/10/17 Results