RH Pratt Under 19s Trophy for Schools

RH Pratt Under 19s Trophy for Schools

Competition Secretary: Andrew Tickner
Tel: (07918) 178113 (M), (020) 8270 6891 (S)
E-Mail: ticknera@barkingabbeyschool.co.uk

This cup competition is open to schools only. Students signed on a football-related scheme are not permitted to play in this competition. Students who play in the Bryan Coomer Trophy cannot play in the Pratt Trophy.

 
Preliminary Round (by 22nd September)
 
A - St Bonaventure’s 4-0 Sydney Russell
B - Woodlands L-W Westcliff High
C - Boswells 3-4 Clacton CH
D - West Hatch 6-1 Mayfield
E - Barking Abbey W-L Davenant
F - King Edward VI 0-3 Southend High
G - Robert Clack 0-2 Brentwood School
 
First Round (by 13th October)
 
1 - Clacton CH W-L Plume
2 - Anglo European 4-2 St Martin’s
3 - Southend High 6-0 Billericay
4 - Chobham L-W Chadwell Heath
5 - Brentwood School 4-5 Highams Park
6 - Shoeburyness 3-5 King John
7 - Drapers Academy 0-9 St Bonaventure's
8 - Forest 5-0 Warren
9 - Coopers, Company & Coborn 4-0 Palmer Catholic Academy
10 - Barking Abbey 1-8 Saffron Walden
11 - Appleton 0-7 St Thomas More
12 - Caterham 2-3 All Saints
13 - Great Baddow 2-1 Westcliff High
14 - Eastbrook vs Ilford
15 - Eastbury L-W Campion
16 - Shenfield 2-8 West Hatch
 
Second Round (by 10th November)
 
17 - Clacton CH vs Anglo European
18 - Southend High vs Chadwell Heath
19 - Highams Park vs King John
20 - St Bonaventure's vs Forest
21 - Coopers, Company & Coborn 6-2 Saffron Walden
22 - St Thomas More vs All Saints
23 - Great Baddow vs Winners of Match 14
24 - Campion vs West Hatch
 
Quarter-Finals (by 19th January)
 
25 - Winners of Match 17 vs Winners of Match 18
26 - Winners of Match 19 vs Winners of Match 20
27 - Coopers, Company & Coborn vs Winners of Match 22
28 - Winners of Match 23 vs Winners of Match 24
 
Semi-Finals (by 23rd February)
 
29 - Winners of Match 25 vs Winners of Match 26
30 - Winners of Match 27 vs Winners of Match 28
 
Final (Details TBC)
 
31 - Winners of Match 29 vs Winners of Match 30