Tolleshunt D'Arcy Memorial Cup

    •  
Competition Officer: Mark Wallis: (01245) 393084, mark.wallis@essexfa.com. Results: (01245) 393085, competitions@essexfa.com Referee Appointments Officer: James Lisher: (01245) 393097, james.lisher@essexfa.com.

This is a traditional charity invitational competition to raise money for the Essex County FA Benevolent Fund.

Click here to view Essex County FA Competitions on Full-Time

Round One

1 - Halstead Town vs Hullbridge Sports (Tues 5th Sept, 7:45pm)
2 - Burnham Ramblers 2-7 Springfield

Quarter-Finals

3 -
Wivenhoe Town vs Winners of Match 1
4 - FC Clacton vs Little Oakley (Tues 26th Sept, 7:45pm)
5 - Brightlingsea Regent vs Coggeshall Town (Tues 5th Sept, 7:45pm)
6 - Heybridge Swifts vs Springfield

Semi-Finals

7 - Winners of Match 5 vs Winners of Match 6
8 - Winners of Match 3 vs Winners of Match 4

Key

W-L - Home Win by Walkover
L-W - Away Win by Walkover
P-P - Match Postponed
A-A - Match Abandoned
L-L - Late Result

Roll of Honour

1933/4 Tollesbury beat Great Totham 2-1; 1934/5 Tiptree United beat Witham Town 4-2; 1935/6 Tollesbury beat Feering 6-3; 1936/7 Maldon Athletic beat Tollesbury 3-1; 1937/8 Tollesbury beat Mersea Island 5-1; 1938/9 Tiptree United beat Salcott Rangers 4-1; 1939-43 No Competition (War Period); 1943/4 HMS Nemo beat Paxmans Athletic 6-1; 1944/5 Rowhedge Shipyard beat Tollesbury 5-3; 1945/6 Rowhedge Shipyard beat Holding BN 5-4; 1946/7 Beacon Hill Rovers beat Tollesbury 4-0; 1947/8 Beacon Hill Rovers beat Farmers United 5-0; 1948/9 Witham Town beat Feering 1-0; 1949/50 Tiptree United beat Beacon Hill Rovers 3-2;

1950/1 Beacon Hill Rovers beat Coggeshall Town 8-1; 1951/2 Sadds Athletic beat Coggeshall Town 3-0; 1952/3 Tiptree United beat Beacon Hill Rovers 3-1; 1953/4 Tiptree United beat Tollesbury 2-1; 1954/5 Tiptree United beat Sadds Athletic 1-0; 1955/6 Heybridge Swifts beat Tiptree United 4-1; 1956/7 Tiptree United beat Sadds Athletic 2-0; 1957/8 Kelvedon & Feering beat Sadds Athletic 6-1 (after extra time); 1958/9 Kelvedon & Feering beat Does Sports 6-0; 1959/60 Heybridge Swifts beat Tolleshunt D’Arcy 6-2;

1960/1 No Competition; 1961/2 Tiptree United beat Great Totham 3-1; 1962/3 Tiptree County Youth beat Maldon Town Reserves 4-2; 1963/4 Warren beat Maldon St Mary’s 4-2; 1964/5 Warren beat Tiptree Heath 3-2; 1965/6 Tiptree United Reserves beat Silver End 6-2; 1966/7 Kelvedon & Feering beat Warren 6-2; 1967/8 Tiptree United beat Tollesbury 4-0; 1968/9 St Mary Magdalen beat Tiptree Heath 2-0; 1969/70 Southminster St Leonard's beat St Mary Magdalen 5-2;

1970/1 Heybridge Swifts Reserves beat Wivenhoe Rangers 1-0; 1971/2 Wivenhoe Rangers beat Southminster St Leonard's 2-0; 1972/3 Wivenhoe Rangers beat Heybridge Swifts Reserves 7-0; 1973/4 Wivenhoe Rangers beat Heybridge Swifts Reserves 1-0; 1974/5 Heybridge Swifts Reserves beat Rowhedge Reserves 3-2; 1975/6 Maldon St Mary’s beat West Bergholt 4-1; 1976/7 Maldon St Mary’s beat Heybridge Swifts Reserves 2-0 (after extra time); 1977/8 West Bergholt beat Wivenhoe Town Reserves 1-0; 1978/9 Tiptree United beat Burnham Sports 2-2 (after extra time, 5-4 on penalties); 1979/80 Brightlingsea United beat Hatfield Peverel 2-1;

1980/1 Witham Town Reserves beat Hatfield Peverel 4-3; 1981/2 Witham Town Reserves beat Warren 1-0; 1982/3 Hatfield Peverel beat Heybridge Swifts Reserves 2-1; 1983/4 Hatfield Peverel beat Heybridge Swifts 4-1; 1984/5 Tiptree United beat Braintree Town Reserves 1-0; 1985/6 Hatfield Peverel beat Heybridge Swifts Reserves 2-0; 1986/7 Hatfield Peverel beat Southminster St Leonard's 3-2; 1987/8 Bramston CML beat Hatfield Peverel 2-0; 1988/9 Hatfield Peverel beat Anchor Press 3-0 (after extra time); 1989/90 Hatfield Peverel beat Bramston CML 1-0;

1990/1 Hatfield Peverel beat Braintree Town Reserves 1-0; 1991/2 Braintree Town Reserves beat Hatfield Peverel 2-1; 1992/3 Braintree Town Reserves beat Maldon Town Reserves 2-0; 1993/4 Maldon Town Reserves beat Witham Town Reserves 7-1; 1994/5 Braintree Town Reserves beat Halstead Town Reserves 1-0 (after extra time); 1995/6 Braintree Town Reserves beat Stanway Rovers 2-0; 1996/7 Halstead Town Reserves beat Braintree Town Reserves 3-1; 1997/8 Brightlingsea United beat Braintree Town Reserves 3-2; 1998/9 White Notley beat Halstead Town 3-1; 1999/2000 Maldon Town Reserves beat Sandon Royals 2-0;

2000/1 Braintree Town Reserves beat White Notley 4-3; 2001/2 White Notley beat Broomfield 5-2; 2002/3 Braintree Town Reserves beat Maldon Town Reserves 4-1; 2003/4 White Notley beat Stanway Rovers Reserves 3-2; 2004/5 Burnham Ramblers beat Stanway Rovers 2-1; 2005/6 Burnham Ramblers beat Kelvedon Social 5-1; 2006/7 Heybridge Swifts beat Witham Town 2-1; 2007/8 Earls Colne beat Tiptree Heath 1-1 (after extra time, 3-1 on penalties); 2008/9 Stanway Rovers beat Heybridge Swifts 2-1; 2009/10 Burnham Ramblers beat Witham Town 3-2;

2010/1 Braintree Town Reserves beat Hullbridge Sports 2-1; 2011/2 Witham Town beat Burnham Ramblers 1-0; 2012/3 Witham Town beat Heybridge Swifts 4-0; 2013/4 Halstead Town beat Witham Town 4-3; 2014/5 Heybridge Swifts beat Maldon & Tiptree 2-0 (after extra time); 2015/6 Heybridge Swifts beat Hullbridge Sports 3-1; 2016/7 Heybridge Swifts beat Hullbridge Sports 3-1.

Facebook Stream Facebook Stream

Buy Now England vs Slovenia