Essex Saturday Junior Trophy

    •  
Competition Administration - Competitions Department: (01245) 393084, competitions@essexfa.com. Appointments Officer/Emergency Contact - Mick Willmore: (01255) 433737, mjw1947@sky.com.

Click here to view Essex County FA Competitions on Full-Time.

Round One (30th September 2017, 2:00pm)

1 - Ramsey Mill Reserves vs Beacon Hill Rovers Reserves
2 - Maldon Saints vs White Notley Reserves
3 - Writtle Reserves vs Baddow Athletic
4 - Hutton A vs Chigwell
5 - Chingford Athletic Reserves vs Danbury Mission
6 - Stock United vs ETC Sports
7 - Dunmow Rhodes vs Colebrook Royals Reserves (23rd Sept)
8 - Sheering vs Cook & O’Rourke
9 - Sandon Royals vs Sumners
10 - Leigh Ramblers A L-W Old Southendian Under 21s
11 - Corinthians Under 21s vs Railway Academicals Reserves
12 - New Star Soccer W-L May & Baker Eastbrook Community Under 21s
13 - Kitroom vs Rainham Working Men's Club
14 - ACD United vs Ferns Seniors
15 - Frenford A vs Newham United Reserves
16 - London Caledonian Roses vs Leytonstone United Under 21s
17 - Collier Row Under 21s vs Docklands Albion

Round Two (21st October 2017, 2:00pm)

18 - Winners of Match 1 vs DNA Networks
19 - Kenson vs Mayland Village
20 - Gosfield United Reserves vs Braintree & Bocking United Reserves
21 - St Osyth vs Winners of Match 2
22 - Winners of Match 6 vs Old Chelmsfordians A
23 - Avondale Rangers vs Brentwood United
24 - Haver Town Reserves vs Upshire Forest
25 - Winners of Match 4 vs Winners of Match 5
26 - Social Club Birchanger W-L South Woodham Ferrers United
27 - Writtle Manor vs Winners of Match 8
28 - United Chelmsford Churches vs Brentwood Athletic Reserves
29 - Winners of Match 9 vs Durning
30 - Winners of Match 7 vs Broomfield Reserves
31 - Winners of Match 3 vs Buckhurst Hill Under 21s
32 - Academy Soccer Reserves vs Shoebury Town A
33 - Winners of Match 11 vs Leigh Town A
34 - Old Southendian Under 21s vs Grange Celtic Bhoys
35 - Rayleigh Town A vs Pitsea Athletic
36 - Great Wakering Rovers A L-W Southend Rangers Reserves
37 - Rochford Town A L-W Extreme United
38 - Parkway Sports L-W Earls Hall United
39 - A1 Sports Under 21s vs Wakebury Reserves
40 - Flyers Reserves L-W Emerson United
41 - Winners of Match 15 vs Chingford Harriers (14th Oct)
42 - Winners of Match 17 vs Melbourne Sports
43 - Old Barkabbeyans A L-W Winners of Match 16
44 - Winners of Match 14 vs Glendale
45 - East Ham Inter vs Singh Sabha Barking
46 - Harold Hill Reserves vs Ryan Reserves
47 - Winners of Match 13 vs Dagenham United Under 21s
48 - Lymore Gardens vs Harold Wood Athletic B
49 - New Star Soccer vs Cowley Community

Round Three (11th November 2017, 1:30pm)

50 - Winners of Match 33 vs Winners of Match 34
51 - Winners of Match 49 vs Winners of Match 23
52 - Winners of Match 46 vs Winners of Match 35
53 - Winners of Match 32 vs Winners of Match 41
54 - Winners of Match 30 vs Winners of Match 19
55 - Winners of Match 31 vs Winners of Match 28
56 - Southend Rangers Reserves vs Winners of Match 29
57 - Winners of Match 42 vs Emerson United
58 - Winners of Match 39 vs Winners of Match 22
59 - Winners of Match 48 vs Extreme United
60 - Winners of Match 18 vs Winners of Match 20
61 - Winners of Match 47 vs Winners of Match 45
62 - Social Club Birchanger vs Winners of Match 44
63 - Winners of Match 25 vs Winners of Match 24 
64 - Winners of Match 43 vs Winners of Match 21
65 - Winners of Match 27 vs Earls Hall United

Round Four (6th January 2018, 1:30pm)

66 - Winners of Match 60 vs Winners of Match 56
67 - Winners of Match 53 vs Winners of Match 54
68 - Winners of Match 65 vs Winners of Match 61
69 - Winners of Match 50 vs Winners of Match 64
70 - Winners of Match 62 vs Winners of Match 51
71 - Winners of Match 63 vs Winners of Match 58
72 - Winners of Match 55 vs Winners of Match 57
73 - Winners of Match 59 vs Winners of Match 52

Quarter-Finals: 27th January 2018
Semi-Finals: 24th February 2018
Final: 23rd March 2018

Key

W-L - Home Win by Walkover
L-W - Away Win by Walkover
P-P - Match Postponed
A-A - Match Abandoned
L-L - Late Result

Roll of Honour

The Essex Saturday Junior Trophy was inaugurated for season 1978/79 with Ford United beating Fairfax United in the first final. Only Ford (Basildon) have won the competition on more than one occasion, with 2011's final (won by Scotia Billericay) the first to be decided by penalties.

1978/79 Ford United IV beat Fairfax United III (after two draws) 3-1; 1979/80 White Ensign Reserves beat Rayleigh 3-1; 1980/81 Ford United IV beat York 2-1; 1981/82 NALGO (Harlow) beat Unicorn; 2-1; 1982/83 Herongate III beat AFC Notley (after a draw), 1-0; 1983/84 Tilbury Scruttons beat United Glass Sports (after a draw) 2-1; 1984/85 West Hanningfield beat Acorn 2-1; 1985/86 Delta beat Progress Rovers Reserves 2-1; 1986/87 S & M Social beat beat North Weald 1-0; 1987/88 St John’s Abbey beat Bramston CML Reserves 2-1; 1988/89 Shoebury Town beat Delafield 1-0; 1989/90 Herongate Athletic III beat Wickford Rangers 4-0;

1990/91 Ford (Basildon) III beat Steeple Bumpstead 6-2; 1991/92 Tilbury Calcutta beat Tate & Lyle III 3-1; 1992/93 Nazeing beat Ford (Basildon) III 3-2; 1993/94 North Weald beat Tilbury Calbutta 2-0; 1994/95 Bay beat Landwick 3-2; 1995/96 West End United beat West Essex Reserves 3-0; 1996/97 Ford (Basildon) beat Quendon Athletic 6-1; 1997/98 Brampton Park Reserves beat Rochford Sports & Social III 2-0; 1998/99 Cupids Country Club beat Toby 3-2 (after extra time); 1999/2000 Mundon Vics beat Rainham Athletic 1-0;

2000/01 Bancroft beat Helions Bumpstead 3-1; 2001/02 Weir Sports beat Latchingdon 4-1; 2002/03 Ongar Town beat Battlesbridge 4-0; 2003/04 Potter Street beat Euro Dagenham 4-1; 2004/05 Newtown Wesley beat Alemite Athletic Reserves (after extra time) 2-1; 2005/06 Southchurch Hall Old Scholars beat Hullbridge Sports 2-1; 2006/07 Baronsmere beat Dunmow 3-0; 2007/08 Emstar United beat Sheering Reserves 3-0; 2008/09 Real Ravensdale beat Scotia Billericay Reserves 2-1; 2009/10 Beacon Hill Rovers Reserves beat St Clere’s, 2-1 (after extra time);

2010/11 Scotia Billericay Reserves beat Dagenham United, 0-0 (after extra time, 4-2 on penalties); 2011/12 Tillingham Hotspur beat St Clere's Reserves beat 4-0; 2012/13 Old Barkabbeyans A beat North Weald 1-0; 2013/14 Beacon Hill Rovers beat Sandon Royals 2-0; 2014/15 Barkingside Under 21s beat Pro-Athletic 3-0; 2015/16 Flitch United 1-0 Ryan U21; 2016/17  L MAC Spartans beat St Clere's, 2-0.

Facebook Stream Facebook Stream

Buy Now England vs Slovenia